Το αρχιτεκτονικό περιοδικό ek σε συνεργασία µε το Ελληνικό Ινστιτούτο Αρχιτεκτονικής, διοργάνωσαν στο ΚΠΙΣΝ, την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου, εκδήλωση αφιερωμένη στον πρωτοπόρο αρχιτέκτονα Αλέξανδρο Τομπάζη.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, στην κατάμεστη αίθουσα Φάρος του Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, με 700 και πλέον επισκέπτες, το κοινό είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει την ιστορική αναδρομή και την πορεία του γραφείου από το 1963 που ιδρύθηκε, έως και σήμερα.
Αρχιτέκτονες και συνοδοιπόροι του Αλέξανδρου Τομπάζη αναφέρθηκαν στα ξεχωριστά έργα που υλοποίησε στην Ελλάδα και το εξωτερικό, δίνοντας από νωρίς έμφαση στον βιοκλιματικό και ενεργειακό σχεδιασμό, σε συνδυασμό πάντα με την υψηλή ποιότητα και την αισθητική, καθώς και στις πολυάριθμες διακρίσεις του σε ελληνικούς και διεθνείς διαγωνισμούς.
Μετά τον σύντομο χαιρετισμό του κ. Αργύρη Καρρά, Διευθύνοντος Συμβούλου της Aluminco, που ήταν Χρυσός Χορηγός της εκδήλωσης, τις ομιλίες άνοιξε ο Ηλίας Κωνσταντόπουλος, Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών και Πρόεδρος του Ελληνικού Ινστιτούτου Αρχιτεκτονικής, μαζί με την Αριάδνη Βοζάνη, Αρχιτέκτονα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΕΜΠ και Διευθύντρια Σύνταξης του περιοδικού ek. Ακολούθησε ο Παναγιώτης Τουρνικιώτης, Αρχιτέκτονας και Καθηγητής ΕΜΠ, ο οποίος παρουσίασε τα πρώιμα έργα του Αλέξανδρου Τομπάζη. Στη συνέχεια, οι Αρχιτέκτονες Έλενα Σταυροπούλου και Χάρρυ Μπουγαδέλλης μίλησαν για τα δικά τους πρώτα επαγγελματικά βήματα στο γραφείο, προτού ξεκινήσουν την αυτόνομη αρχιτεκτονική τους πορεία. Ο Καθηγητής του UNSW, Ματθαίος Σανταμούρης, σε μαγνητοσκοπημένη παρουσίαση από το γραφείο του στο Σίδνεϊ, τόνισε τη σημασία του βιοκλιματικού σχεδιασμού για τη βιωσιμότητα των πόλεων και μοιράστηκε τις αναμνήσεις από τη συνεργασία του με τον Αλέξανδρο Τομπάζη. Ο γιος του Αλέξανδρου Τομπάζη, Νικόλαος, μίλησε για την επίδραση του πατέρα του στην προσωπική του διαδρομή, που ήταν σε άλλον τομέα από την Αρχιτεκτονική. Τις ομιλίες έκλεισαν τα μέλη του αρχιτεκτονικού γραφείου, Σταύρος Γυφτόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΜΠ, και Γιάννης Ρωμάνος, Διευθύνων Σύμβουλος του Γραφείου Μελετών Αλέξανδρου Ν.Τομπάζη, οι οποίοι παρουσίασαν τις πολλές συμμετοχές του γραφείου σε αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς, καθώς και τα έργα κατά την περίοδο της οικονομικής κρίσης στην Ελλάδα. Ο συντονισμός της εκδήλωσης έγινε από τον Σταύρο Μαρτίνο, Αρχιτέκτονα και μέλος της Συντακτικής ομάδας του περιοδικού ek.
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης εκδόθηκε και πολυτελής μονογραφία “Γραφείο Μελετών Αλέξανδρου Ν. Τομπάζη: 2009 – 2019. Η Δεκαετία Πρόκληση”, με έργα του γραφείου της τελευταίας δεκαετίας τα οποία είναι ταξινομημένα σε τέσσερις κατηγορίες όπως Ξενοδοχειακά και Οικιστικά Συγκροτήματα, Δημόσιοι Χώροι & Δημόσια Κτήρια, Κτήρια Εκπαίδευσης και Χώροι Εργασίας. Στο εισαγωγικό σημείωμα της έκδοσης, η Δέσποινα Τομπάζη, στέλεχος του Γραφείου Μελετών Αλέξανδρου Ν. Τομπάζη, ανέφερε πολύ χαρακτηριστικά ότι «πίσω από την εικόνα του βιβλίου διαφαίνεται σε όλα τα έργα το κοινό, αόρατο νήμα της αρχιτεκτονικής επιρροής του Αλέξανδρου Τομπάζη».
Gold Sponsor: Aluminco
Silver Sponsor: Sika
Stage Design Sponsor: Design Pergola KE
Sponsors: ABB, Alumil, Halo Architectural Lighting, Interbeton, KRAFT Paints, Tenora – Mitsubishi Electric Κλιματισμός, Rouchotas
Supporters: Atra Group, Berling, Elval Colour, Etem, Europa, Expo, Neokem, Quality, Sherwin-Williams, Sto, Twelve Concept, Webert +, Fiore Rubinetterie
Cocktail Event Sponsor: Sub Zero – Wolf